
19.02.2021. i 04.03.2021. posjetili su stručnjaci udruge HUHIV terapijsku kuću „Ogranak I“ u zagrebačkoj Dubravi koji vodi terapijska zajednica „Reto centar – prijatelji nade“. Prvog dana testirano je i savjetovano 10 korisnika, a drugog dana 13 korisnica. Osobe s preliminarnim pozitivnim rezultatom na infekciju virusom hepatitisa C informirane su o sljedećim koracima kako bi se povezale sa skrbi. Obje grupe učestvovale su stručnoj edukaciji o virusnom hepatitisu i njegovim specifičnostima, te svim relevantnim temama koje su zanimale korisnike i korisnice u području tjelesnog zdravlja, epidemiologije, spolnog i reproduktivnog zdravlja. Iako su stručnjaci štićenicima ove terapijske kuće dali vrijedne informacije i podršku u području brige prema sebi, prvenstveno u zdravstvenom aspektu, trud koji korisnici ulažu u preuzimanje kontrole nad svojim životom, te njegovo unaprjeđenje je inspirativan, i od srca im želimo snagu i kapacitete za pozitivne životne odluke.
Osim korisnika, stručne kapacitete jačali su i djelatnici terapijske kuće kroz razmjenu iskustava, a temeljem spoznaja iz priručnika napravljenog za stručnjake koji rade s osobama s problemima ovisnosti. Priručnik izrađen u tu svrhu nosi naziv Prevencija hepatitisa B i C u provedbi programa smanjenja šteta – Priručnik za stručnjake za rad s osobama u povećanom riziku od korištenja droga.
Podsjetimo, terensko testiranje u terapijskoj kući „Ogranak 1“ provedeno je u sklopu aktivnosti projekta Deinstitucionalizacija usluga za osobe s problemima ovisnosti – Razvoj mreže socijalnih usluga – UP.02.2.2.06.0373. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda (Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – FAZA 1), a opći cilj mu je unaprijeđenje socijalne uključenosti osoba s problemima ovisnosti kroz izgradnju mreže za pružanje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga. Osim osoba s problemima ovisnosti, projektnim aktivnostima obuhvaćeni su članovi njihovih obitelji i stručnjaci koji rade s osobama s problemima ovisnosti u ključnim područjima smanjenja štete kroz jačanje kapaciteta. Nositelj projekta je Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa, partner je Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a trajanje je od 14. travnja 2020. do 13. travnja 2022.
Provedbom aktivnosti izgradnje mreže i rada s osobama s problemima ovisnosti i članovima njihovih obitelji te stručnjacima na terenu potvrdili smo osnovne probleme kao što su visoka prevalencija HCV-a u populaciji ovisnika o drogama uz neujednačenost pristupa izvaninstitucionalnoj socijalnoj podršci. Od ključnog je značaja razvoj edukacijskih programa za pomoć ovisnicima oboljelima od HCV-a u suradnji sa stručnjacima HZJZ-a, Klinike za infektivne bolesti „dr. Fran Mihaljević“ i stručnjaka koji rade sa ovisnicima te njihova primjena u sklopu rada organizacija civilnog društva (udruga koje provode programe smanjenja štete, rehabilitacijskih i terapijskih zajednica) koje sudjeluju u mreži izvainstitucionalne podrške. Stoga smo temeljem prikupljenih iskustava izradili i distribuirali toolkit za korisnike projekta s korisnim sadržajima informiranja i podrške: o hepatitisu i vrstama virusnih hepatitisa, prijenosu, simptomima, posljedicama i utjecaju na zdravlje, liječenju, prevenciji i korisnim alatima informiranja i podrške; o pristupu skrbi i važnim informacijama svima kojima je priopćen preliminarno pozitivan ili pozitivan nalaz nakon testiranja na virusni hepatitis B i/ili C; te sadržaj kojime želimo upozoriti na opasnosti predoziranja drogom, učinke pojedinih droga na organizam, razdoblja povišenog rizika, znakove i simptome te kako ih prepoznati i što učiniti kako bismo spasili život uključujući najčešće infekcije kod korisnika droga.