Posljednjih godina sve se više prepoznaje važna uloga koju mentalno zdravlje igra u postizanju globalnih razvojnih ciljeva, te je mentalno zdravlje uključeno u ciljeve održivog razvoja. Depresija je jedan od vodećih uzroka invaliditeta. Samoubojstvo je četvrti vodeći uzrok smrti među 15-29-godišnjacima u svijetu. Osobe s teškim psihičkim problemima umiru prerano – čak dva desetljeća ranije – zbog fizičkih stanja koja se mogu spriječiti.
Unatoč napretku u nekim zemljama, osobe s izazovima mentalnog zdravlja često doživljavaju kršenja ljudskih prava, diskriminaciju i stigmu.
Mnoga stanja mentalnog zdravlja mogu se učinkovito liječiti uz relativno niske troškove, no jaz između ljudi kojima je potrebna skrb i onih koji imaju pristup skrbi i dalje je značajan. Pokrivenost učinkovitim liječenjem još uvijek je iznimno niska.
Mentalno zdravlje pokriva širok raspon stanja koja utječu na to kako djelujemo, mislimo i osjećamo. Nekoliko stanja povezanih s mentalnim zdravljem povezana su sa spolnim zdravljem. Ponekad naš mentalni status utječe na to kako donosimo odluke o spolnom ponašanju.
Brojna istraživanja pokazala su da postoji važna spona između spolnog i mentalnog zdravlja i kako su stigma i sram zbog SPI povezani s odgađanjem liječenja, te da potencijalno mogu time narušiti cjelokupno fizičko zdravlje, a također povećavaju i rizik za prijenos infekcije.
SPI i poremećaji mentalnog zdravlja povezani su na mnogo načina poput zabrinutosti, tjeskobe, depresije i suicidalnih misli koji uobičajeni su za spolno prenosive infekcije.
Različiti čimbenici mogu potaknuti ove mentalne poremećaje, u rasponu od straha od dobivanja ili prenošenja infekcije, tjeskobe kada se čekaju rezultati testa na spolno prenosive bolesti do neizvjesnosti života nakon saznanja da imate infekciju. Iako zdravstvene komplikacije mogu biti kobne ako se ne riješe odmah, ovim se stanjima može upravljati jednostavno, osobno ili uz pomoć iskusnog stručnjaka.
Mentalno i spolno zdravlje međusobno su isprepleteni i važno je staviti naglasak na osvještavanje društva po ovom pitanju, a posebice na način komunikacije između zdravstvenog djelatnika i pacijenta. Na ovaj način ne štitimo samo zdravlje pojedinca nego štitimo i zdravlje cijele zajednice.
Potrebna su veća ulaganja na svim razinama: za svijest o mentalnom zdravlju kako bi se povećalo razumijevanje i smanjila stigma; za napore da se poveća pristup kvalitetnoj zaštiti mentalnog zdravlja i učinkovitim tretmanima; i za istraživanje kako bi se identificirali novi tretmani i poboljšali postojeći tretmani za sve mentalne poremećaje.