
27.04.2021. stručnjaci udruge HUHIV posjetili su prostore udruge Porat u Zadru (drop-in centar), kako bi proveli testiranje s osobama u riziku od moguće infekcije hepatitisom C. Svrha posjete bila je testiranje i edukacija, kao i međusobna razmjena iskustava sa stručnjacima koji rade u zajednici u udruzi Porat.
Tijekom svog posjeta u prostorima udruge Porat savjetovano je ukupno 12 osoba. 11 korisnika testirano je anti-HCV. Tijekom provedbe aktivnosti stručnjaci su se koristili individualiziranim pristupom, gdje se svakom korisniku pristupalo pojedinačno, uz dovoljno izdvojenog vremena i kroz razgovor se ustanovilo što im zaista treba – testiranje, edukacija, podrška, informiranje o nekim drugim zdravstvenim ponašanjima poput posjeta specijalistima i slično. U posjetu Zadru posebno se istaknula važnost rada s korisnicima u njihovom kontekstu, te su na edukaciji bili i članovi obitelji korisnika (4) koji su osnaženi razumijevanjem, podrškom i praktičnim savjetima. Stručnjaci u udruzi Porat Zadar su u suradnji s djelatnicima HUHIV-a razmijenili iskustva u radu – tamo gdje se područje djelovanja preklapa, ali i ne preklapa, te je ostvareno obostrano osnaživanje u stručnim kapacitetima. Stručnjaci udruge HUHIV edukaciju stručnjaka proveli su temeljem priručnika Prevencija hepatitisa B i C u provedbi programa smanjenja šteta – Priručnik za stručnjake za rad s osobama u povećanom riziku od korištenja droga koji su izradili vodeći stručnjaci Republike Hrvatske u području ovisnosti. Stručnjaci udruge HUHIV bolje su upoznali potrebe zajednice grada Zadra, te je zaključak da su osobe s problemima ovisnosti često marginalizirane od strane sustava te ne postoji učinkovit odgovor na njihove potrebe u zdravstvenim i zakonodavnim okvirima. Udruga Porat u Zadru posvećuje se svakom korisniku, te je inspirativno vidjeti napore koje ulažu kako bi osigurali što bolju kvalitetu života svojih korisnika i njihovih obitelji. Općenito, posjet stručnjaka udruge HUHIV vrlo je bio uspješan, gdje su korisnici ocijenili postupak vrlo zadovoljavajućim te bi ga ponovili kada se za to ukaže potreba. U tom pogledu, dogovoren je ponovni posjet obzirom na potrebe i mogućnost većeg obuhvata korisnika. Uspješnost posjeta rezultat je kvalitetne suradnje udruge HUHIV i udruge Porat, te im udruga HUHIV ovim putem zahvaljuje na odličnoj organizaciji, predanom pristupu i svim znanjima koje su dali s ciljem poboljšanja odgovora zajednice na potrebe marginaliziranih skupina poput osoba s problemima ovisnosti.
Terensko testiranje u Zadru provedeno je u sklopu aktivnosti projekta Deinstitucionalizacija usluga za osobe s problemima ovisnosti – Razvoj mreže socijalnih usluga – UP.02.2.2.06.0373. Projekt je financiran iz Europskog socijalnog fonda (Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – FAZA 1), a opći cilj mu je unaprjeđenje socijalne uključenosti osoba s problemima ovisnosti kroz izgradnju mreže za pružanje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga. Osim osoba s problemima ovisnosti, projektnim aktivnostima obuhvaćeni su članovi njihovih obitelji i stručnjaci koji rade s osobama s problemima ovisnosti u ključnim područjima smanjenja štete kroz jačanje kapaciteta. Nositelj projekta je Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa, partner je Hrvatski zavod za javno zdravstvo, a trajanje je od 14. travnja 2020. do 14. travnja 2022.
Provedbom aktivnosti izgradnje mreže i rada s osobama s problemima ovisnosti i članovima njihovih obitelji te stručnjacima na terenu potvrdili smo osnovne probleme kao što su visoka prevalencija HCV-a u populaciji ovisnika o drogama uz neujednačenost pristupa izvaninstitucionalnoj socijalnoj podršci. Od ključnog je značaja razvoj edukacijskih programa za pomoć ovisnicima oboljelima od HCV-a u suradnji sa stručnjacima HZJZ-a, Klinike za infektivne bolesti „dr. Fran Mihaljević“ i stručnjaka koji rade sa ovisnicima te njihova primjena u sklopu rada organizacija civilnog društva (udruga koje provode programe smanjenja štete, rehabilitacijskih i terapijskih zajednica) koje sudjeluju u mreži izvainstitucionalne podrške. Stoga smo temeljem prikupljenih iskustava izradili i distribuirali toolkit za korisnike projekta s korisnim sadržajima informiranja i podrške: o hepatitisu i vrstama virusnih hepatitisa, prijenosu, simptomima, posljedicama i utjecaju na zdravlje, liječenju, prevenciji i korisnim alatima informiranja i podrške; o pristupu skrbi i važnim informacijama svima kojima je priopćen preliminarno pozitivan ili pozitivan nalaz nakon testiranja na virusni hepatitis B i/ili C; te sadržaj kojime želimo upozoriti na opasnosti predoziranja drogom, učinke pojedinih droga na organizam, razdoblja povišenog rizika, znakove i simptome te kako ih prepoznati i što učiniti kako bismo spasili život uključujući najčešće infekcije kod korisnika droga.