Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u pružanju adekvatnih odgovora na potrebe zajednice u kriznim situacijama

Organizacije civilnog društva (OCD) važani su dionici sustava budući da organiziraju i pružaju brojne, često vrlo vrijedne programe i usluge za članove društvene zajednice. One predstavljaju nadogradnju svih potrebnih sustava (zdravstvenog, socijalnog…) u onim segmentima koje državni sustavi ne mogu potpuno zahvatiti, a potrebni su za ostvarenje javnih ciljeva.

OCD u zajednici često pružaju usluge i podršku marginaliziranim, ugroženim i stigmatiziranim skupinama i pojedincima. Na primjer, OCD igraju ključnu ulogu u razvoju i provedbi učinkovitih mjera za smanjenje štetnosti uporabe droga, drugih vrsta ovisnosti i rizičnih ponašanja. Oni su također temeljni akteri za praćenje i evaluaciju programa i politika za poboljšanje dobrobiti zajednice.

OCD su u zajednici dobro pozicionirane za pružanje takvih usluga jer razumiju svoje lokalne zajednice i povezani su s osobama i grupama zbog kojih djeluju. Povezano s time, u odgovoru na ograničen pristup zdravstvenim ili socijalnim uslugama (često zbog straha od stigme, diskriminacije, komplicirane administracije i potrebe za anonimnosti), organizacije u zajednici često obuhvaćaju bitne usluge povezane sa nužnim i pravovremenim intervencijama i povezuju svoje korisnike s interdisciplinarnim institucionalnim sustavom.

U okviru projekta Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama – sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske – udruga HUHIV uspješno je provela aktivnosti, a u nastavku donosimo opis mjerljivih ishoda projekta.

Poučeni posljedicama koje je ostavila pandemija na zdravstveni sustav i društvo općenito, važno je da se OCD-i osnaže za prikupljanje potrebnih financijskih sredstava za svoje djelovanje te da se specijaliziraju za područje traženja donatora, a koji nisu izravno povezani s državom ili jedinicama lokalne samouprave te da se općenito unaprijedi njihovo djelovanje putem nužnih edukacija kako bi kvalitetno pružali građanima svoje usluge.

Kako bi se ojačala spremnost na daljnje osnaživanje organizacija za samostalno financijsko upravljanje i održivost, provedena je edukacija u području financijskog upravljanja u trajanju od 5 dana za članove organizacija partnera i prijavitelja za unaprjeđenje kvalitete ovog aspekta organizacijskog rada. Također, provedena je i edukacija u području prikupljanja sredstava za OCD-e u obliku 8 predavanja na kojoj su polaznici mogli naučiti sve o fundraisingu te kako se on učinkovito može primijeniti u djelovanju OCD-a. Što sve OCD može i ne može te kako najbolje iskoristiti zakone unutar kojih OCD djeluje, obradilo se u 8 predavanja u području zakonodavnog okvira za djelovanje OCD-a. Za provedene edukacije, pripremljene su Edukacijske smjernice.

Osim navedenog, provedeni su i mentorski programi za prilagodbu OCD-a kao poslodavca za online poslovanje i organiziranje rada na daljinu. Provedeno je 7 radionica za unapređenje IKT kompetencija za rad od doma i za organizaciju rada od doma zaposlenika HUHIV-a i SZOD-a kako bi se polaznici bolje upoznali s IKT tehnologijama i programima koji omogućuju rad od doma.

Kako bi se razvili inovativni modeli u radu s krajnjim korisnicima, koji su nužni u okolnostima koje se mogu razviti, a koje nam je pokazala pandemija, kada građani nisu mogli doći do adekvatne i potrebne skrbi u okviru zdravstvenih i/ili socijalnih ustanova, izrađeni su alati za samopomoć i podršku ranjivim skupinama. Na 80 stranica, u pet poglavlja, pripremljen je Priručnik za samopomoć i podršku ranjivim skupinama specifično za izazove s kojima se nose ranjive skupine. Od različitih teorijskih informacija do praktičnih vježbi, priručnik je izvrstan alat i vodilja ljudima koji imaju problema s ovisnosti, ali i stručnjacima koji s njima rade. Alat je nadograđen i interaktivnom aplikacijom za samopomoć gdje korisnici mogu pronaći pregršt informacija o ovim temama.

Kako bi se ojačao kapacitet OCD-a i pružio učinkoviti odgovor na potrebe lokalne zajednice, posebno u kriznim situacijama provedena je aktivnost mapiranja potreba lokalne zajednice gdje se usmjerilo na osobe koji su liječeni ovisnici o drogama, mlade osobe koje su u riziku od ovisnost te na osobe koje su dugoročno isključene s tržišta rada. Rezultati analize prikupljenih informacija pokazali su važne zaštitne faktore koji smanjuju rizike za ranjivost korištenja droga u populaciji mladih. Prvenstveno, važnost pravilnog roditeljstva, prisutnost kvalitetnih mentora ili odraslih uzora, angažman škole i zajednice kao izvora edukacije, razvijene vještine suočavanja i rješavanja problema, zdrave vršnjačke grupe, razvijanje samopoštovanja te stabilno kućno okruženje. Isto tako, nakon obrazovanja i “ulaska u svijet odraslih”, zaposlenje pruža strukturu i financijsku neovisnost kao dodatni zaštitni faktor. Praćenje i razvitak ovih čimbenika može uvelike pomoći u prevenciji ovisničkih ponašanja.

Kroz navedene aktivnosti projekta, izravno su se ojačali kapaciteti organizacije civilnog društva za reagiranje u kriznim situacijama, a posebice u području koje se odnosi na reagiranje na potrebe krajnjih korisnika, i to ranjivih skupina, ali i financijske održivosti organizacije. Kroz ulaganje u edukacije za zaposlenike dugotrajno jačamo kapacitete OCD-a te radimo nadogradnju već uspostavljenog sustava rada.

Za više informacija posjetite internetsku stranicu projekta na:

https://huhiv.hr/jacanje-kapaciteta-ocd-a-za-djelovanje-u-kriznim-situacijama/

HUHIV

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu i pomažete našem timu da razumijemo koji sadržaji web stranice su vam najzanimljiviji i najkorisniji.

Sve postavke kolačića možete prilagoditi pomoću opcija s lijeve strane.