Stručni simpozij povodom Svjetskog dana AIDS-a 2021.

26.11.2021. tradicionalno je održan stručni simpozij povodom svjetskog dana AIDS-a, u organizaciji Klinike za infektivne bolesti „dr. Fran Mihaljević“. Simpozij je moderirao prof. Josip Begovac.

Na početku simpozija, profesor Josip Begovac dao je uvodnu riječ, uz docenticu Mariju Santini, i doktoricu Dunju Skoko Poljak.

Prvo predavanje održala je prim. Tatjana Nemeth-Blažić, dr. med., pod nazivom Epidemiologija HIV infekcije u Hrvatskoj i svijetu. Objasnila je da je 2020. u svijetu živjelo 37.7 milijuna osoba, te postoji općenito trend pada novooboljelih. Još uvijek mnogo ljudi ne zna da je zaraženo, a oni koji znaju, nisu u potpunosti povezani za skrbi (73%). U 2019. i dalje je dominantni put prijenosaspolni odnos između dva muškarca, potom između muškarca i žene, a ostali putevi su rijeđe zastupljeni. U Hrvatskoj, ukupno je dijagnosticirano 1886 osoba s HIV-om/AIDS-om (preliminarni podaci do studenog 2021.)

U 2021. je do sada novodijagnosticiranih 58 slučajeva HIV-a/AIDS-a (53 muškaraca, i 5 žena), a umrlo je 12 osoba. U 81% slučajeva se radi o MSM muškarcima, a u 15,5% slučajeva heteroseksualni kontakt. Za dva slučaja (3,5%) nije zabilježen put prijenosa. Epidemiologinja je upozorila da je prema iskustvu drugih kolega primjetila porast novooboljelih od sifilisa.

Profesor Begovac održao je predavanje o antiretrovirusnom liječenju u 2021. godini. Profesor navodi da u 2021. godini imamo preko 30 odoborenih antiretrovirusnih lijekova koji se dijele na pet klasa: NRTI, NNRTI, PI, INSTI i EI. Sve smjernice preporučaju što ranije liječenje, odnosno da je početak liječenja što bliže dijagnozi. S ciljem što boljeg i kvalitetnijeg liječenja, smjernice za liječenje i sastavne kombinacije nešto su izmijenjene s obzirom na 2020.

Prim. dr. sc. Šime Zekan održao je prezentaciju Predekspozicijska profilaksa HIV-infekcije: što je novo u 2021. g. Istaknuo je Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu kao zemlje koje imaju nacionalno dostupni PrEP. Razgovarao je o principima efektivnog PrEP programa (poput toga da je omogućuje jednostavno povezivanje sa skrbi u slučaju pozitivnih nalaza pri testiranju, da se radi o uvjetima dobavljanja PrEP-a bez stigme i slično). U smjernicama za PrEP ističe se da je PrEP medicinska intervencija koja nudi visoku zaštitu od HIV-a, ali ne štiti od drugih spolno prenosivih infekcija i trudnoće. U 2021. godini, postoji 311 osoba koja je pristupila pregledu (PrEP u Hrvatskoj započeo je u 9. mjesecu 2018. godine).

Docentica Marija Santini održala je sljedeće predavanje, i kroz njega predstavila rezultate istraživanja za osobe koje su oboljele od HIV/AIDS-a. Kratkoročni ishodi bili su preživljenje, trajanje liječenja u intenzivnoj jedinici i u bolnici, funkcionalni status (preko skale modifying ranking scale), mjesto otpuštanja i preživljenje u 28 dana. Dugotrajni ishodi bili su preživljenje do follow-upa, mRS na kraju follow-upa, korištenje ART terapije, i Kaplan-Meier analiza preživljenja.

Vanja Romih Pintar održala je predavanje Sifilis u osoba zaraženih HIV-om u razdoblju od 2018. do 2020. godine. Upozorila je da postoji opći porast na nacionalnoj razini, a većina zaraženih su muškarci koji imaju spolne odnose s muškarcima (tu se ujedno jedino bilježi i trend porasta). COVID-19 pandemija utjecala je na broj oboljelih od sifilisa na način da su brojke pale diljem Europe, osim u Pragu, gdje se ipak bilježi porast. Asimptomatskih slučajeva je bilo oko 40%. Profesor Begovac ističe da taj broj vjerojatno bilježimo zbog rutinskih kontrola uz HIV. Druge zemlje su, navodi, također bilježile takav trend.

Zoran Dominković je ispred udruge Iskorak održao prezentaciju Chemsex, sifilis, HIV – Što je aktualno u MSM populaciji? Chemsex je pojam koji koriste MSM muškarci, a koji opisuje korištenje droga/kemije za povećanje seksualnog užitka. Može trajati satima (ili danima), najčešće s više partnera, ali može biti par ili jedna osoba. Iako se uobičajeno koristi među populacijom MSM, i heteroseksualne osobe koriste droge tijekom seksa. S vremenom, dolazi do porasta kod prakticiranja chemsexa (6,7% u 2018. u populaciji MSM-a, te 18,2% u 2021.).

Simpozij je zaključen izlaganjem udruge HUHIV u kojem su predstavljena dva pilot projekta / istraživanja povezana zajedničkim nazivnikom demedikalizacije zdravstvenih usluga, odnosno usluge brzog testiranja. Prvi opisuje demedikalizaciju testiranja u CheckPoint centru Zagreb, odobrenu od strane etičkog povjerenstva Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a koje se koristi i na terenskom testiranju (primjerice, u obilasku drop in centara diljem Hrvatske s ciljem obuhvata osoba koje imaju hepatitis C, te njihovog povezivanja sa skrbi). Naime, preliminarni podaci pokazuju da je u periodu od ožujka do listopada 2021. takvim testiranjem pronađena ukupno 101 infekcija, a prednost demedikalizacije brzog testiranja posebno je vidljiva u periodu pandemijske krize kada je zdravstveni sustav znatno opterećen i zbog prioritiziranja usluga, možemo očekivati nekontrolirani porast spolno prenosivih bolesti, stoga je potrebno ulagati dodatni napor u prevenciju, posebno kroz civilni sektor koji se pokazao kao važna i posebna nadogradnja zdravstvenog sustava u kriznom vremenu.

Drugi projekt odobren od strane Etičkog povjerenstva Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” odnosio se na samotestiranje koje je počelo u desetom mjesecu 2020. godine, za osobe koje imaju spolne odnose s muškarcima na području grada Zagreba i ne znaju svoj HIV status. Podaci pokazuju da je samotestiranje poželjna alternativa brzom testiranju u posjeti centrima, te se istaknulo kao posebno korisno za vrijeme pandemijske krize, kada nastojimo smanjiti obilaske brojnim ustanovama zbog čuvanja svog i tuđeg zdravlja.

Zahvaljujemo organizatorima na pozivu i na ovom redovitom simpoziju koji se održava uoči Svjetskog dana AIDS-a, te nastavljamo biti važnim dijelom zajedničke misije u borbi protiv HIV-a, koja sve više poprima značajke borbe za spolno zdravlje, i zdravlje općenito.


 

Više o nacionalnoj javnozdravstvenoj kampanji povodom obilježavanja Svjetskog dana AIDS-a i važnosti spolnog i reproduktivnog zdravlja


HUHIV

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu i pomažete našem timu da razumijemo koji sadržaji web stranice su vam najzanimljiviji i najkorisniji.

Sve postavke kolačića možete prilagoditi pomoću opcija s lijeve strane.