Spolno prenosive bolesti u porastu diljem Europe

Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je najnovija godišnja epidemiološka izvješća koja prikazuju stanje spolno prenosivih infekcija (SPI) u Europskoj uniji/Europskom gospodarskom prostoru (EU/EEA).

Nalazi otkrivaju zabrinjavajući porast slučajeva sifilisa, gonoreje i klamidije, što ukazuje na hitnu potrebu za povećanom sviješću o prijenosu SPI i potrebu za poboljšanjem snažne prevencije, pristupa testiranju i učinkovitom liječenju za rješavanje ovog izazova javnog zdravlja.

U 2022. broj prijavljenih slučajeva značajno je porastao u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu su slučajevi gonoreje porasli za 48%, slučajeva sifilisa za 34%, a slučajeva klamidije za 16%. Osim toga, značajno su se povećali slučajevi venereum lymphogranuloma (LGV) i kongenitalnog sifilisa (uzrokovanog prijenosom s majke na fetus).

Ovi trendovi naglašavaju hitnu potrebu za aktivnijim djelovanjem kako bi se spriječio daljnji prijenos i ublažio utjecaj SPI na javno zdravlje.

Ravnateljica ECDC-a Andrea Ammon izrazila je duboku zabrinutost zbog rastućih stopa spolno prenosivih infekcija(SPI), rekavši: “Rješavanje značajnog povećanja slučajeva SPI zahtijeva hitnu pozornost i usklađene napore. Testiranje, liječenje i prevencija leže u središtu svake dugoročne strategije. Moramo dati prioritet obrazovanju o spolnom zdravlju, proširiti pristup uslugama testiranja i liječenja i boriti se protiv stigme povezane sa SPI. Inicijative za obrazovanje i podizanje svijesti ključne su za osnaživanje pojedinaca da donose informirane odluke o svom spolnom zdravlju. Promicanje dosljedne uporabe kondoma i poticanje otvorenog dijaloga o SPI može pomoći u smanjenju prijenosa.

U svjetlu porasta slučajeva SPI diljem Europe, pojedinci bi trebali poduzeti proaktivne korake kako bi zaštitili sebe i svoje partnere. Testiranje na spolno prenosive bolesti, posebno za osobe s novim ili višestrukim seksualnim partnerima, ključno je za rano otkrivanje i brzo liječenje. S obzirom da neke od ovih infekcija mogu biti asimptomatske i prenositi se dalje bez znanja, važno je da se spolni partneri testiraju prije spolnog odnosa bez kondoma. Ako netko posumnja da je možda dobio neku SPI, treba odmah potražiti liječnički savjet jer je pravodobno liječenje ključno za sprječavanje daljnjeg prijenosa i mogućih komplikacija bolesti.

Pojave teških posljedica neliječenih SPI

Iako se spolno prenosive infekcije kao što su klamidija, gonoreja i sifilis mogu izliječiti, one ipak mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija ako se ne liječe. To uključuje, između ostalog, upalnu bolest zdjelice ili kroničnu bol. Osim toga, klamidija i gonoreja mogu dovesti do neplodnosti, dok sifilis može uzrokovati neurološke i kardiovaskularne probleme. Neliječena infekcija sifilisom tijekom trudnoće može dovesti do ozbiljnih štetnih ishoda kod djece.

U ECDC-u ističu kako stope SPB-a godinama rastu u mnogim zemljama, uključujući i Europu. Usporavanje je zabilježeno tijekom pandemije covida, jer je većina vlada uvela mjere socijalne izolacije, ljudi su ostajali kod kuće, a stope prijavljivanja su pale.

Iako je jedan od razloga porast rizičnog seksualnog ponašanja, ova statistika raste i zato što se pojačao nadzor, uz porast testiranja na SPI kod kuće (samotestiranje) i testiranja u postavkama organizacija civilnog društva (testiranje od strane educiranih nezdravstvenih djelatnika). Prema podacima iz 2022. u 72% zemalja u Europi implementirana je mogućnost samostalnog testiranja na HIV i druge SPI, a u 59% zemalja regulirano je probirno testiranje od strane educiranih nezdravstvenih djelatnika. To su dokazano učinkovite strategije prevencije koje Svjetska zdravstvena organizacija i ECDC kroz brojne smjernice preporučuju još od 2015. godine.

Usprkos činjenici da je večina EU zemalja ostvarila značajan napredak u implementaciji ovih smjernica ali i preporukama nacionalnih stručnjaka, u Hrvatskoj još nije učinjen uvaj značajan korak demedikalizacije probirnih testiranja na SPI kao jedan od ključnih koraka ka eliminaciji HIV-a i smanjenju epidemije SPI.

U Hrvatskoj se uočava porast broja prijava oboljenja od sifilisa, posebice u muškaraca. Prema podacima prijava zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, od 2019. do 2022. godine prosječno je godišnje bilo zabilježeno 38 (od 28 do 57) oboljelih od sifilisa, s tim da su velika većina (80-90 posto) bili muškarci. U 2022. godini bilo je 57 oboljelih od sifilisa (50 muškaraca i 7 žena), što je za 54 posto više nego u 2021. kada je bilo 37 oboljelih (34 muškaraca i 3 žena). Gonoreja i klamidijska infekcija pokazuju stabilan trend kretanja, s godišnje 101 do 158 prijava klamidijske infekcije (oko 75 posto kod žena) te 12 do 41 prijava gonoreje (oko 80 posto kod muškaraca). Prema podacima Hrvatskog zdravstveno statističkog ljetopisa, u 2022. godini je u Hrvatskoj otkriveno 113 novih zaraza HIV-om, dok se u prethodne dvije godine ta brojka kretala na oko 70.

Testiranje na SPI u CheckPoint centru Zagreb kao izvaninstitucionalnom centru za zaštitu spolnog zdravlja također pokazuje alarmantne podatke.

Tijekom 2023. godine u CheckPoint centru Zagreb Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnih hepatitisa (HUHIV) testiranju na spolno prenosive infekcije pristupilo je 1979 osoba kod kojih je utvrđeno ukupno 180 preliminarno pozitivnih nalaza na pet infekcija na koje su se testirali prema procjeni rizika nakon savjetovanja.

U prosjeku je gotovo svaka deseta osoba saznala je da ima neku spolno prenosivu infekciju za koju nije znala. Među 180 novootkrivenih infekcija, najveći udio zauzima klamidijska infekcija (38%), slijedi infekcija virusom hepatitisa C (26%), zatim gonoreja (16%), sifilis (15%), a najmanji udio čini infekcija HIV-om (5%).

Najčešći razlozi za testiranje su osobna zabrinutost za svoje spolno zdravlje i (samo)procjene rizičnih spolnih ponašanja, prijašnja dijagnoza spolno prenosive bolesti ili spolno prenosiva bolest kod partnera ili partnerice. Prilikom savjetovanja, kao prethodne dijagnoze spolno prenosivih infekcija, mladi najčešće navode klamidijsku infekciju, infekciju HPV-om i gonoreju.

Važno je naglasiti da smo pravovremenim otkrivanjem SPI i uključivanjem u liječenje spriječili minimalno 160 novih infekcija u jednoj godini, naglašava udruga HUHIV.

ECDC naglašava važnost proaktivnih mjera za rješavanje rastućih stopa SPI i zaštitu javnog zdravlja. Jedan od najučinkovitijih načina prevencije SPI je prakticiranje sigurnog seksa, uključujući redovitu i pravilnu upotrebu kondoma tijekom seksualne aktivnosti. Štoviše, poticanje otvorene i iskrene komunikacije o seksualnom zdravlju s partnerima može pomoći u smanjenju rizika od prijenosa SPI i promicati opću dobrobit.

Izvor informacija s detaljnim epidemiološkim izvješćima ECDC-a:

https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/sti-cases-rise-across-europe

HUHIV

Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima pohranjene su u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kada se vratite na našu web stranicu i pomažete našem timu da razumijemo koji sadržaji web stranice su vam najzanimljiviji i najkorisniji.

Sve postavke kolačića možete prilagoditi pomoću opcija s lijeve strane.