
Politika smanjenja šteta i rizika povezanih s uporabom sredstava ovisnosti i ponašajnim ovisnostima zagovara provedbu različitih intervencija kojima se nastoje spriječiti, smanjiti i ublažiti zdravstvene, društvene i ekonomske štete za pojedinca, zajednicu i društvo, a koje su proizašle kao posljedica uporabe sredstava ovisnosti ili ponašajnih ovisnosti. Različita ograničenja često usporavaju i otežavaju primjenu dokazano uspješnih metoda smanjenja šteta, stoga je potrebno poticati primjenu koncepta smanjenja šteta koji su znanstveno dokazani i koji se s evidentno korisnim rezultatima promjenjuju u zemljama Europske unije. U predmetnom području potrebno je kontinuirano podržavati razvoj inovativnih programa i okvira za djelovanje u različitim okruženjima i područjima smanjenja šteta te promicati dostupnosti spomenutih programa na području Hrvatske.
Stoga se jedan od posebnih ciljeva Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. (NN br 18/23) koji će se operativno realizirati putem Akcijskog plana djelovana na području ovisnosti za razdoblje do 2026. odnosi i na Smanjenje steta i rizika povezanih s uporabom sredstava ovisnosti i ponašajnim ovisnostima. Pored navedenog, s ciljem sagledavanja rezultata provedbe i primjene u praksi, u 2023. Hrvatski zavod za javno zdravstvo proveo je projekt Evaluacije Smjernica za programe smanjenja šteta povezanih sa zlouporabom droga, a čije će preporuke biti temelj za reviziju i izradu novih Smjernica.
U tu svrhu, 27. svibnja održan je stručni skup Predstavljanje rezultata evaluacije Smjernica za programe smanjenja šteta povezanih sa zlouporabom droga i budućih projekata u organizaciji Službe za suzbijanje zlouporabe droga Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, na kojem je sudjelovala i udruga HUHIV kao jedan od ključnih dionika iz područja civilnog društva s brojnim aktivnostima u području smanjenja šteta po zdravlje u rješavanju zdravstvenih izazova hrvatskih građana.
Stručni skup obradio je brojne zanimljive i korisne teme od značajnog interesa za daljnji rad i razvoj aktivnosti smanjenja šteta za sve ključne dionike u Republici Hrvatskoj s ciljevima boljeg uvida u stanje u zajednici i kreiranje učinkovitijih intervencijskih programa, smanjenja zdravstvenih i socijalnih posljedica uzimanja droga, smanjenja smrtnih slučajeva od predoziranja, smanjenja kaznenih djela i recidiva, povećanje programa tretmana i resocijalizacije, razine znanja i informiranosti o štetnosti droga i drugih ovisnosti s naglaskom na jačanje međusektorske suradnje u postizanju zadanih ciljeva.
Jedna od značajnijih novosti je predstavljanje Pilot projekta uvođenja kućnih doza naloksona, nazalnog spreja za hitno liječenje predoziranja, a s ciljem smanjenja broj smrti uzrokovanih predoziranjem. Projekt će se 2024. provoditi u dvije faze – u zdravstvenom sustavu u okviru službi za zaštitu mentalnog zdravlja i prevencije ovisnosti županijskih zavoda za javno zdravstvo te u zatvorima i kaznionicama. U 2025. provodit će se u okviru udruga i terapijskih zajednica.
Hrvatska već 30 godina provodi javnozdravstvene programe za smanjenje šteta povezane s upotrebom droga kroz niz usluga od testiranja na zarazne bolesti, savjetovanja do besplatne zamjene šprica i igala te supstitucijskih terapija. Tržišta droga karakterizira sve veća raznolikost i široka dostupnost droga, uključujući nove psihoaktivne tvari koje su često visoke čistoće. U EU je do 2022. identificirano 920 novih psihoaktivnih tvari, a u Hrvatskoj njih147.
Stoga analize učinkovitosti Smjernica za programe smanjenja šteta povezanih sa zlouporabom droga i njihovo unaprjeđenje sukladno novim i aktualnim stanjima u društvu imaju cilj unaprjeđenja provedbe suzbijanja zlouporabe droga u Hrvatskoj, te postizanje više razine kvalitete ovog područja djelovanja ali i verifikacije specifičnosti djelovanja i uvažavanja svih koji se bave provedbom programa smanjenja šteta, specifično namijenjene provoditeljima programa smanjenja šteta i svim stručnjacima koji djeluju u području suzbijanja zlouporabe droga.