
U petak 9. veljače s početkom u 9.00 sati održana je radionica pod nazivom ”Edukacija i doedukacija za savjetnike koji rade u centrima za savjetovanje i testiranje na HIV, hepatitis B i C i spolno prenosive bolesti“ koju je organizirao Hrvatski Zavod za javno zdravstvo.
Centri za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV (CST, savjetovališta za HIV) u Hrvatskoj, kao važan dio mjera prevencije HIV infekcije, uspostavljeni su u razdoblju 2003-2006. godine.
Mjesta su provođenja primarne i sekundarne prevencije HIV-infekcije, hepatitisa B i C i drugih spolno prenosivih bolesti (SPB) te time čine nezaobilazan dio zdravstvenih usluga (edukacija o odgovornom spolnom ponašanju, individualni plan redukcije rizika, testiranje na HIV i SPB, dijeljenje edukativno informativnih materijala) svim građanima, a posebice skupinama s učestalim rizičnim ponašanjima. CST djeluju u zavodima za javno zdravstvo, Klinici za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i organizacijama civilnog društva u suradnji sa zdravstenim ustanovama.
Radionicu su pozdravnim govorima otvorili pomoćnik ravnatelja HZJZ-a za suzbijanje zlouporabe droga mr. Željko Petković, univ. spec. crim. i voditeljica Odjela za HIV, spolno i krvlju prenosive bolesti prim. Tatjana Nemeth Blažić, dr. med., spec. epidemiologije.
Udruga HUHIV sudjelovala je u edukaciji nove generacije kroz izlaganje o demedikalizaciji probirnih testiranja, rezultatima provedenih istraživanja samostalnog (kućnog) testirnja na HIV i testiranja od strane educiranih nezdravstvenih djelatnika u postavkama društvene zajednice te iskustvu HUHIV savjetovališta kroz najčešća pitanja i brige korisnika koji nam se obračaju za pomoć.
HUHIV od 2013. provodi CheckPoint centar Zagreb – izvaninistitucionalni centar za savjetovanje i testiranje u zajednici u suradnji sa zdravstvenim institucijama i stručnjacima, u sklopu kojega je stečeno iskustvo stanja i potreba zajednice u prevenciji spolno prenosivih bolesti i očuvanju zdravlja kroz preko 15.600 individualnih savjetovanja, 13.200 testiranih korisnika i 829 novootkrivenih infekcija. Iskustvo koje je vrijedno podijeliti u smislu edukacije i doedukacije savjetnika koji rade u drugim centrima za savjetovanje i testiranje.
Provedeni pilot projekt samotestiranja donio je veliku novost u Hrvatskoj, a to je naručivanje vlastitog paketa za testiranje (što do tog trenutka nije bilo moguće ni u Hrvatskoj, ni u susjednim zemljama). Kroz sistematični prikaz podataka rezultata istraživanja, zaključeno je da stručno educirani nezdravstveni djelatnici brzo usvajaju tehniku testiranja, a pružaju značajno rasterećenje zdravstvenom sustavu, i ono najvažnije – testiranje čine dostupnijim. Neki od primjera rezultata rada u udruzi, gdje je važno iz dana u dan razmišljati o fleksibilnim načinima približavanja ključnim populacijama koje iz ovog ili onog razloga ne pristupaju konvencionalnom obliku testiranja značajno mogu pomoći novim savjetnicima i djelatnicima centara za testiranje u Hrvatskoj s ciljem razvoja i unaprjeđenja usluga za građane.
Predstavljena je i perspektiva savjetovališta udruge HUHIV kroz uobičajena iskustva na koja bi savjetnik mogao naići u radu u takvom centru. Bilo je riječi o osobitostima savjetovanja, e-mail savjetovanja i savjetovanja telefonom, kako raditi na sebi s ciljem što boljih vještina savjetnika, uz značajan dio predavanja posvećen uvidima o radu s ključnim populacijama.
Radionica je sadržavala i teme o trendovima zaraznih bolesti povezanih s uporabom droga u EU i Republici Hrvatskoj; rezultatima istraživačkog projekta „SERZAM2020: dinamika reproduktivnog i seksualnog zdravlja mladih u Hrvatskoj od 2005. do 2020. godine u kojem su prikazani podaci o rizičnim spolnom ponašanju mladih, prevalencije klamidijske infekcije, statusu cijepljenja protiv HPV-a te znanja o klamidijskoj infekciji i infekciji HPV-om; što je novo u trendovima u skrbi osoba s HIV-om u Hrvatskoj; predekspozicijska profilaksa HIV infekcije u RH, stanje i budući izazovi; mjesečno izvještavanje te pregled rada VCT-a u 2023. godini; o preduvjetima, načelima i načinu savjetovanja i testiranja; o čestim pitanjima i odgovorima iz ginekoloških ordinacija te radom u manjim grupama u kojem su sudionici imali priliku probati razgovor s korisnikom na temelju opisanog scenarija, u cilju približavanja načina i tijeka savjetovanja.
Jako nam je drago što je edukacija ponovno održana i što su se prošlog tjedna upravo pojačale snage hrvatskog odgovora na izazove spolno prenosivih infekcija – sada imamo više stručnjaka, i međusobno smo osnaženi nastaviti dalje.