
Za prevenciju virusnih hepatitisa potrebni su sveobuhvatni pristup i multidisciplinarna suradnja kako zdravstvenih i kaznenopravnih ustanova tako i zajednice koja često može odigrati ključnu ulogu u pružanju integriranih usluga te pravovremenom povezivanju sa zdravstvenom skrbi. Nevladine organizacije programima edukacije, testiranja, psihosocijalne podrške, motiviranja i pravovremenog uključivanja u skrb te programima smanjenja štete mogu puno napraviti po pitanju dosega skupina i korisnika do kojih je inače teže doći.
Projektom Deinstitucionalizacija usluga za osobe s problemima ovisnosti – Razvoj mreže socijalnih usluga – UP.02.2.2.06.0373. upravo se nastoji pružiti podrška udrugama u Republici Hrvatskoj koje pružaju ovakve usluge i pridonose održavanju kontinuiteta skrbi i prevenciji infekcije krvlju i spolno prenosivim bolestima u ključnim populacijama.
Sukladno epidemiološkim mjerama i protokolima zatvorskog sustava, Središnji ured za zatvorski sustav Uprave za zatvorski sustav i probaciju Ministarstva pravosuđa i uprave RH izdao je suglasnost za provedbu aktivnosti projekta u zatvorskom sustavu na specifičan način kako bi se zaštitili korisnici i djelatnici zatvorskih ustanova. Dogovorena je suradnja s koordinatorom aktivnosti u zatvorskom sustavu te je 29.06.2021. u Zatvoru u Zagrebu izvršena edukacija stručnjaka za provedbu aktivnosti u zatvorskom sustavu temeljem Priručnika za stručnjake za rad s osobama u povećanom riziku od korištenja droga te dostavljeni edukacijski materijali (toolkit) te HCV probirni testovi. Program edukacije obuhvatio je metodologiju i protokole provedbe brzih testova za dijagnostiku HCV-a s naglaskom na sve o hepatitisu i podršku prilikom pozitivnog rezultata testiranja.
Intervencije su usmjerene na:
- zaštitu zdravlja korisnika zatvorskih ustanova
- zaštitu zdravlja osoblja zatvorskih ustanova
- zdravstveni sektor – ključna uloga u provedbi zdravstvenih mjera i u podizanju svijesti za poduzimanje intervencija
Aktivnosti obuhvata i probira korisnika će se u Zatvoru u Zagrebu provoditi periodično tijekom lipnja, srpnja i kolovoza sukladno internoj organizaciji a prvi krug edukacije i testiranja zatvorenika obavljen je 29.06.2021. kada je obuhvaćeno 14 korisnika.
Korisnici zatvorskog sustava pod povećanim su teretom zaraznih bolesti kao što su hepatitis B (HBV), hepatitis C (HCV), često zbog povijesti injektiranja droga. Dodatno, boravak u zatvoru može rezultirati povećanim rizikom za prijenos zaraznih bolesti, vezano u faktore kao što su prenapučenost, ograničena zdravstvena skrb i pristup skrbi te odgođeno postavljanje dijagnoze. U sklopu održivosti projekta, uspostavili smo trajnu suradnju povezivanja i podrške svim korisnicima koji će se nakon izlaska iz zatvora upućivati u udrugu HUHIV za svu potrebnu podršku i povezivanje sa sustavom skrbi i liječenja.