
Adolescencija i ulazak u odraslu dob razdoblje je u kojem se formira identitet osobe, a karakterizira ga tjelesni i psihički razvoj, potraga za vlastitim sobom uključujući sklonost eksperimentiranju i istraživanju seksualnosti. Posve je normalno da u toj dobi mladi imaju potrebu pojačano istraživati vlastite interese, i da se ponekad osjećaju nesigurno. Važno je to činiti na siguran način, a posebice kad je u pitanju spolno zdravlje.
Spolno zdravlje obuhvaća teme rizičnog spolnog ponašanja, spolno prenosivih bolesti, negativnih seksualnih iskustava poput nasilja, metoda zaštite i kontracepcije, trudnoće i reproduktivnog zdravlja, seksualnog zadovoljstva, te niz drugih aspekata spolnosti. Ono je povezano i s mentalnim zdravljem gdje posebnu ulogu igraju naša uvjerenja o spolnosti, kao i okolina koja nas okružuje. O ovim temama se, nažalost, često razgovara sa sramom, ili se uopće ne razgovara, što može utjecati na dobrobit pojedinca i otežati traženje pomoći.
Razgovor o spolnom zdravlju važan je dio komunikacije u partnerskom odnosu i odraz je zrelosti tog odnosa te isti može poboljšati i produbiti. U tim razgovorima važno je ujedno razgovarati i o svojim osobnim granicama i željama za određene aktivnosti, istovremeno poštujući tuđe. Pozitivne stavove prema spolnom zdravlju možemo osnažiti stvaranjem zajednice i okruženja u našoj bližoj okolini, poput obitelji i prijatelja, koja podržava razgovor o ovim temama. Važno je razumijeti ovo područje kako bismo mogli donositi odgovorne odluke za sebe i svog partnera (partnericu), a ponekad nije jednostavno pronaći gdje se možemo informirati. Mladi često više vole pretraživanje na internetu kao privatniju i lako dostupnu alternativu, gdje nema straha od osuđivanja i osjećaja nelagode, no takvi sadržaji mogu biti manje pouzdani i zato je važno znati pronaći i prepoznati točne i pouzdane izvore infomacija. Stručnjaci trebaju imati individualizirani pristup, što je kod ovih tema vrlo važno, pa je dobro ova dva načina informiranja i savjetovanja kombinirati. Edukacija i informiranje doprinosi razvijanju pozitivnih stavova i korisnih vještina za zaštitna ponašanja i nas i naših partnera.
Iskustvo sa spolno prenosivim infekcijama, osim na tjelesno, također može utjecati i na mentalno zdravlje. Prilikom saznanja o samoj dijagnozi mogu se javiti anksioznost, strah, pa čak i panika, a kod kroničnih neizlječivih ili teže izlječivih bolesti kao što je infekcija HIV-om ili hepatitis C mogu se razviti psihičke tegobe zbog nagle promjene životnih okolnosti i potrebe za prilagodbom na novonastalu situaciju. Često se može javiti i strah za mogućnost ostvarivanja roditeljstva i dobivanja potomstva, a ponekad osobe izgube želju za intimnim kontaktom i uživanjem u spolnosti zbog straha da ne bi zarazili partnera ili straha od zaražavanja nekom drugom spolno prenosivom bolesti.
Dobrobiti otvorenijeg pristupa ovim temama su brojne. Ljudi se mogu osjećati spremnije posjetiti stručnjaka nakon rizične situacije, te sa svojim partnerima češće razgovarati o svojim potrebama i metodama zaštite. Općenito, brojne su koristi za mentalno zdravlje kada se umjesto posramljivanja i osuđivanja koristimo razumijevanjem i prihvaćanjem. Željeli bismo podsjetiti da se u bilo kojoj situaciji kada osobi treba podrška i pomoć u području spolnog zdravlja, ona treba i potražiti, Spolno prenosive bolesti su većinom izlječive, dok za one kronične postoji učinkovita terapija s kojom nema razloga da osoba ne živi život punim plućima. Također je bitno potražiti pomoć u slučaju problema i zabrinutosti na mjesta poput savjetovališta za spolno i mentalno zdravlje.
Ovom pričom htjeli smo vam ukazati na isprepletenost spolnog i mentalnog zdravlja i važnost osvještavanja po tom pitanju. Očuvanje i unaprjeđenje svih aspekata zdravlja doprinosi očuvanju zdravlju pojedinca, ali i čitavog društva.
Za više informacija o vezi između spolnog i mentalnog zdravlja te mjesta na kojima možeš pronaći pomoć i podršku, posjeti našu stranicu volimzdravlje.hr
Projekt Volim zdravlje UP.02.2.1.08.0057 je financiran iz Europskog socijalnog fonda – ‘‘Promocija zdravlja i prevencija bolesti – Faza 2’’. Ukupna vrijednost projekta je 499.626,00 kn, a intenzitet potpore iznosi 100%.