
Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
UP.04.2.1.11.0459
Nositelj: Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa
Partner: Sindikat zaposlenika osiguravajućih društava (SZOD)
Operativni program: Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.
Trajanje projekta: 28. prosinca 2022. – 28. prosinca 2023.
Financiranje: U okviru Poziva za dodjelu bespovratnih sredstava za projekte koji se financiraju iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.-2020. UP.04.2.1.11 Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske donio je Odluku o financiranju projekta Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama – u iznosu od 441.983,51 kuna. Iznos sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda (85%): 375.685,98 HRK. Iznos sufinanciran iz Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske (15%): 66.297,53 HRK.
Sažetak projekta: Provedbom projektnih aktivnosti omogućavaju se programi za zaposlenike i članove HUHIV-a i SZOD-a koji su usmjereni na jačanje kapaciteta organizacija, a u svrhumogućnosti pružanja adekvatnih odgovora na potrebe zajednice u kriznim situacijama. Projektom se mapiraju potrebe lokalne zajednice i kroz implementiranje inovativnih modela rada unaprjeđuje sustav pružanja socijalnih usluga na razini organizacija civilnog društva.
Opći cilj projekta je osigurati razvoj civilnog društva u Republici Hrvatskoj koji osigurava ujednačen regionalni društveno – ekonomski rast i demokratski razvoj Republike Hrvatske.
Projekt posebnu pozornost posvećuje socijalno najugroženijim osobama i koncentrira se na slijedeće skupine krajnjih korisnika:
- – Osobe koje su liječeni ovisnici o drogama
- – Mlade osobe koje su u riziku od ovisnosti
- – Osobe koje su dugoročno isključene s tržišta rada
OBJAVE

Edukacija u području zakonodavnog okvira djelovanja OCD-a
Datum objave: 15.12.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u pružanju adekvatnih odgovora na potrebe zajednice u kriznim situacijama – objava za javnost
Datum objave: 08.12.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Organizacije civilnog društva (OCD) važani su dionici sustava budući da organiziraju i pružaju brojne, često vrlo vrijedne programe i usluge za članove društvene zajednice. One predstavljaju nadogradnju svih potrebnih sustava (zdravstvenog, socijalnog…) u onim segmentima koje državni sustavi ne mogu potpuno zahvatiti, a potrebni su za ostvarenje javnih ciljeva.
OCD u zajednici često pružaju usluge i podršku marginaliziranim, ugroženim i stigmatiziranim skupinama i pojedincima. Na primjer, OCD igraju ključnu ulogu u razvoju i provedbi učinkovitih mjera za smanjenje štetnosti uporabe droga, drugih vrsta ovisnosti i rizičnih ponašanja. Oni su također temeljni akteri za praćenje i evaluaciju programa i politika za poboljšanje dobrobiti zajednice.
OCD su u zajednici dobro pozicionirane za pružanje takvih usluga jer razumiju svoje lokalne zajednice i povezani su s osobama i grupama zbog kojih djeluju. Povezano s time, u odgovoru na ograničen pristup zdravstvenim ili socijalnim uslugama (često zbog straha od stigme, diskriminacije, komplicirane administracije i potrebe za anonimnosti), organizacije u zajednici često obuhvaćaju bitne usluge povezane sa nužnim i pravovremenim intervencijama i povezuju svoje korisnike s interdisciplinarnim institucionalnim sustavom.
U okviru projekta Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama – sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske – udruga HUHIV uspješno je provela aktivnosti, a u nastavku donosimo opis mjerljivih ishoda projekta.

Što je fundraising?
Datum objave: 04.12.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Kako bi civilno društvo bilo održivo i samostalno, sve se češće organizacije počinju oslanjati na tzv. fundraising (prikupljanje sredstava). Prikupljanje sredstava (fundraising) je samo za sebe važna aktivnost neprofitnih organizacija i treba biti nadahnuto ostvarivanjem konkretnih ciljeva organizacije, inspirativno i poticajno kako bi oni od kojih se sredstva prikupljaju vidjeli vrijednost kojoj mogu doprinijeti. Donatori trebaju ovo vidjeti kao priliku da sudjeluju u viziji i misiji neke organizacije. Iako je glavni cilj prikupiti što više sredstava za djelovanje organizacije, fundraising uključuje niz neizravnih pozitivnih utjecaja na organizaciju, od jačanja vidljivosti, širenja misije, reputacije organizacije do motivacije na dosadašnje sponzore i buduće potencijalne donatore. Kampanja prikupljanja sredstava i njena uspješnost donijet će organizaciji bazu donatora (građane i privatni sektor) koji će aktivno djelovati u misiji organizacije. Osim toga, pridonosi efikasnosti i stabilnosti organizacije, jer će se dugoročno smanjit trošak kampanja prikupljanja sredstva i resursa utrošenih na javne pozive, kao ključ održivosti i rasta organizacije. Svaka donacija je važna i vrijedna, bez obzira koliko mala, velika, financijska, volonterska ili u nekom drugom obliku.
Radalj, M. (2020). Važnost prikupljanja sredstava (fundraising) za djelovanje neprofitnih organizacija. Primjer globalnog pokreta Mary’s Meals. Crkva u svijetu, 55 (2), 296-311. https://doi.org/10.34075/cs.55.2.7

Izrada edukacijskih materijala (Smjernice i Toolkit)
Datum objave: 03.12.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Ovisnost i stigma
Datum objave: 29.11.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Radionica za unapređenje IKT kompetencija za rad od doma i za organizaciju rada od doma
Datum objave: 28.11.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Samopomoć i podrška u prevenciji ovisnosti – objava za javnost
Datum objave: 27.10.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Ovisnost je kompleksno medicinsko stanje koje se odnosi na prekomjerno, kontinuirano konzumiranje određenih tvari ili prakticiranje određenih ponašanja, unatoč negativnim posljedicama koje proizlaze iz toga. Kako vrijeme ide, negativne posljedice mogu postati brojnije i veće. Gubitak kontrole nad svojim postupcima ključna je karakteristika ovisnosti.
Bilo koja vrsta ovisnosti a posebice o drogama i alkoholu može imati ozbiljne negativne posljedice na život pojedinca i obitelji. Može utjecati na njih fizički i mentalno, dok također utječe na posao, školu ili njihove odnose. Srećom, postoje načini da se to spriječi. Uz odgovarajuću edukaciju i usmenu predaju u zajednici te razne alate za samopomoć, ovisnost o drogama, alkoholu, pušenju, internetu i mobitelu, igrama na sreću i kockanju može se zaustaviti prije nego što počne.
Prevencija ovisnosti je iz tog razloga apsolutno neophodna. Ovisnost može ovladati nečijim životom, stoga je naša strategija za sprječavanje ovisnosti ne dopustiti da ona uopće zavlada, odnosno smanjiti rizične oblike ponašanja, negativne posljedice štetnih ponašanja i šteta po zdravlje.
S obzirom na okolnosti koje su zadesile svijet u posljednjih nekoliko godina glede pandemije, prepoznala se važnost inovativnih modela u radu s ugroženim skupinama građana koje nisu mogle doći do adekvatne i potrebne skrbi u okviru zdravstvenih i/ili socijalnih ustanova. Tako se u okviru projekta Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama – sufinanciran sredstvima Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske – izradio Priručnik za samopomoć i podršku ranjivim skupinama.

Adolescentsko kockanje
Datum objave: 26.10.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Adolescencija je razdoblje povećanog traženja uzbuđenja i rizika. To je način na koji mladi preuzimaju kontrolu nad životom što stvara osjećaj ugode i veću vršnjačku prihvaćenost. Istraživanje, koje je obuhvatilo srednjoškolce u Hrvatskoj, pokazalo je da je 75% adolescenata kockalo barem jednom u životu. Stručni suradnici, koji s mladima rade u školama rjeđe se susreću s problematičnim kockanjem, jer više obraćaju pažnju na ona ponašanja koja predstavljaju veći problem u školi, odnosno na njihov učinak na razrednu atmosferu. S druge strane, ovisnost o kockanju je više skrivena te postane vidljiva tek kada nastanu značajne posljedice. Za razliku od većine drugih ovisnosti, kockanje mladi percipiraju kao dopušten i prihvatljiv oblik zabave od kojeg mogu profitirati. Podcjenjuju ozbiljnost utjecaja i opasnosti jer, na prvu, nisu vidljive posljedice, zdravstvene I/ili socijalne jer nema tjelesnih simptoma ili osude okoline. Također, adolescenti koji kockaju na internetu razvijaju najteže oblike ovisnosti, najvjerojatnije zbog velike dostupnosti online kockanja. Istraživanja dosljedno pokazuju da su kockanju skloniji mladići nego djevojke te preferiraju sportska klađenja; dok djevojke koje sudjeluju u ovim aktivnostima, češće biraju lutriju i sl. Motivacija se također razlikuje; kod mladića je potreba za uzbuđenjem i pobjedom, preuzimanje rizika i lagana zarada; dok djevojke navode dosadu, usamljenost i izolaciju.
Tomašić, L. (2021). Prevencija ovisnosti o kockanju (Diplomski rad). Zagreb: Sveučilište u Zagrebu, Medicinski fakultet. Preuzeto s https://urn.nsk.hr/urn:nbn:hr:105:190175
Bilić, V. i Opić, S. (2013). Adolescentsko kockanje: uloga spola, nekih obiteljskih i školskih čimbenika. Školski vjesnik, 62 (4), 455-478. Preuzeto s https://hrcak.srce.hr/112412
https://hrcak.srce.hr/en/clanak/165891%3F

Jačanje kapaciteta Organizacija Civilnog Društva
Datum objave: 19.10.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Podrška i samopomoć prema potrebama lokalne zajednice
Datum objave: 16.10.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Potrebni su lako dostupni načini digitalnog pristupa samopomoći, informiranju i povezivanju sa relevantnim službama
Datum objave: 06.10.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Rezultati mapiranja potreba lokalne zajednice – objava za javnost
Datum objave: 29.09.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Istraživanje kvalitete života aktivnih i liječenih ovisnika o opojnim drogama – briga za vlastito zdravlje
Datum objave: 27.09.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Istraživanje kvalitete života aktivnih i liječenih ovisnika o opojnim drogama
Datum objave: 13.09.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Prevencija ovisnosti temeljem potreba lokalne zajednice
Datum objave: 07.09.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Mapiranje potreba i usluga lokalne zajednice u području prevencije ovisnosti
Datum objave: 30.08.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Izrada interaktivne mobilne aplikacije za samopomoć ranjivim skupinama
Datum objave: 29.08.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Temeljem rezultata mapiranja potreba i pripremljenog sadržaja priručnika za samopomoć, u izradi je sadržaj za digitalnu primjenu u sklopu izrade mobilne aplikacije za samopomoć ranjivim skupinama.
Implementacijom mobilne aplikacije shodno rezultatima mapiranja potreba u provedbi programskih aktivnosti direktno se pridonosi prevenciji svih oblika ovisnosti (alkohol, cigarete, droge, kockanje, igrice…) ali i smanjenju šteta u različitim okruženjima i područjima koji su usmjereni konzumentima svih tipova droga i različitim ovisnostima uključujući i utjecaj na nezaposlenost.

Izrada online i digitalnog priručnika s alatima za samopomoć i podršku ranjivih skupina društva
Datum objave: 25.08.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Izrada online i digitalnog priručnika, igara , simulacija i drugih alata za samopomoć I podršku ranjivih skupina inovativni je I potreban pristup mladima u prevenciji ovisnosti.
U ovom priručniku odrađeno je istraživanje dostupnih digitalnih izvora koji se bave problemom ovisnosti i proveden je interni sastanak s timom na kojem je definirana struktura, svrha i ciljna populacija priručnika. Osim populacije definirane projektom, poseban dio priručnika bavit će se temom podrške bližnjih osoba onima s problemom ovisnosti.
Pripremljena su teorijska poglavlja: Razumijevanje ovisnosti, Prepoznavanje rizika i prevencija, Specifičnosti populacija, Ovisnost i tjelesno zdravlje, Pomoć i resursi.
Pripremljena je struktura poglavlja Praktične smjernice – aktivnosti za samopomoć, vježbe i intervencije.

Prekomjerno korištenje društvenih medija među mladima u EU
Datum objave: 21.08.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Prekomjerno igranje video igrica među mladima u EU
Datum objave: 17.07.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Kockanje među mladima u EU
Datum objave: 13.07.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Korištenje droga među mladima u EU
Datum objave: 07.07.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Pušenje među mladima u EU
Datum objave: 03.07.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Pijenje alkohola među mladima u EU
Datum objave: 21.06.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
Prevalencija ekscesivnog epizodičnog pijenja dosegla je svoju najnižu razinu u istraživanju 2019. (35 %) nakon što je vrhunac dosegla 2007. (43 %). Podaci pokazuju da su se spolne razlike u prevalenciji ovog načina pijenja alkohola s vremenom smanjile (mladići 36 %; djevojke 34 %). Moguće je da su promjene u nacionalnim zakonskim regulativama vezano uz pijenje alkohola pridonijele smanjenju pijenja alkohola među mladima.

Zlouporaba droga i poremećaj osobnosti
Datum objave: 16.06.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Mapiranje potreba lokalne zajednice
Datum objave: 07.06.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Kockanje i igre na sreću
Datum objave: 02.06.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Utjecaji ovisnosti o internetu, mobitelu i društvenim mrežama
Datum objave: 24.05.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Ovisnost i nezaposlenost
Datum objave: 15.05.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Razvoj tinejdžerskog mozga, ponašanje tinejdžera i prevencija upotrebe droga
Datum objave: 11.05.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Utjecaji ovisnosti o alkoholu
Datum objave: 02.05.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Zašto tinejdžeri piju i eksperimentiraju s drogama
Datum objave: 25.04.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Znamo li prepoznati i spriječiti razvoj ovisnosti kod mladih?
Datum objave: 18.04.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Jeste li čuli za povezanost ovisnosti i osude društva?
Datum objave: 13.04.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Znate li koje vrste ovisnosti postoje?
Datum objave: 06.04.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Znate li što je ovisnost?
Datum objave: 28.03.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Prevencija ovisnosti kod mladih
Datum objave: 20.03.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Razvoj poremećaja ovisnosti kod mladih i mentalno zdravlje međusobno su isprepleteni
Datum objave: 10.03.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Važno je jačati kapacitete OCD-a za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim potrebama
Datum objave: 03.03.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

OK je tražiti podršku
Datum objave: 27.02.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Programi smanjenja šteta po zdravlje
Datum objave: 22.02.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Pružanje učinkovitog odgovora na potrebe zajednice
Datum objave: 17.02.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Opasnosti od siromaštva i socijalne isključenosti
Datum objave: 13.02.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Europsko istraživanje o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima
Datum objave: 30.01.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Važnost psihosocijalne podrške u liječenju i rehabilitaciji korisnika droga
Datum objave: 24.01.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Istraživanje stanja kvalitete života osoba s problemom ovisnosti
Datum objave: 20.01.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za djelovanje u kriznim situacijama – objava za javnost
Datum objave: 09.01.2023. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama

Istraživanje stanja kvalitete života osoba s problemom ovisnosti
Datum objave: 29.12.2022. I Spremljeno pod: Jačanje kapaciteta OCD-a za djelovanje u kriznim situacijama
