HUHIV u sklopu Programa suradnje s Ministarstvom zdravstva te u suradnji s Klinikom za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i referentnim centrima za dijagnostiku i liječenje HIV-a te virusnih hepatitisa Ministarstva zdravstva, organizira i pruža psihosocijalnu podršku, psihoedukaciju i psihološko savjetovanje osobama koje žive s HIV-om, virusnim hepatitisom ili drugim krvlju i spolno prenosivim infekcijama, njihovim bližnjima, osobama koje sumnjaju da su u riziku te osobama ovisnima o alkoholu, drogama, kockanju i drugim oblicima ovisnosti.
Usluge provode stručni psiholozi udruge HUHIV s dugogodišnjim iskustvom u radu s pacijentima Klinike, korisnicima CheckPoint centra Zagreb te ostalim korisnicima usluga udruge. Radom HUHIV centra za psihosocijalnu podršku omogućena je interdisciplinarna skrb za osobe koje žive s HIV-om, virusnim hepatitisom i ostalim krvlju i spolno prenosivim infekcijama. Suradnjom udruge HUHIV kao predstavnika društvene zajednice i zdravstvene institucije, uz potporu Ministarstva zdravstva, ostvarena je nadogradnja zdravstvenog sustava s ciljem osiguravanja cjelovitog pristupa pacijentima, njihovim bližnjima te osobama koje sumnjaju da su u riziku.
HUHIV centar za psihosocijalnu podršku nalazi se u Domagojevoj 10 u Zagrebu a prema potrebi djeluje i za bolesnike u Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu, Mirogojska 8.
Psihologu se možete obratiti ili najaviti za dolazak putem telefona ili putem e-maila:
- radnim danom od 09:00 – 15:00h ili prema dogovoru na tel: 091/3377-120 ili e-mail: [email protected]
Grupe za podršku osoba koje žive s HIV-om
- informacije i prijave: 097/7409-384 (ili 091/3377-120)
Grupe za podršku osoba koje žive s virusnim hepatitisom
- informacije i prijave: 091/3377-120 ili na e-mail: [email protected]
Psihosocijalna podrška dostupna je i u sklopu rada Savjetovališta za spolno i reproduktivno zdravlje te Centra za testiranje – CheckPoint Zagreb, Domagojeva 10, Zagreb
Možete nam se obratiti na HUHIV Info tel: 0800 448 767 ili na e-mail: [email protected]
Kad razgovaramo o temama spolnosti, spolnog zdravlja i reprodukcije, zadiremo u vrlo intimna područja nečijeg života. Razgovaramo o temama koje su vrlo osobne i o kojima se vrlo često izbjegava govoriti. Otvorenim pričanjem o ovim temama želimo pružiti informacije, podršku i pomoć svakome tko je zabrinut za svoje spolno zdravlje.
Korisnicima pružamo psihoedukaciju koja uključuje prenošenje provjerenih i stručnih informacija uz poštivanje svakog korisnika i njegovog iskustva. Edukacijom i podržavajućim motivacijskim razgovorom nastojimo prenijeti informacije i preporuke važne za prevenciju i očuvanje zdravlja te potaknuti smanjenje rizika prilagođene svakom korisniku i situaciji s kojom nam se obraća, neovisno o kulturi, jeziku, spolu, spolnoj orijentaciji ili dobi korisnika.
Cilj naših aktivnosti je olakšati suočavanje i prilagodbu na bolest te poboljšati kvalitetu života osoba koje žive s krvlju i spolno prenosivim infekcijama, osoba koje su na liječenju, ozdravljenih te njima bliskih osoba kao i onih koji su zabrinuti zbog neke rizične situacije i moguće infekcije. Psihološkom i psihosocijalnom podrškom djelujemo u smjeru smanjenja utjecaja velike količine stresa i šoka koja često zahvaća oboljele i njihove bližnje kroz individualne i grupne susrete u prostorima Centra za psihosocijalnu podršku, putem telefona ili on-line.
Razgovor s psihologom i/ ili socijalnim radnikom može Vam biti podrška:
- u nošenju s različitim fazama bolesti i liječenja
- u nošenju s različitim emocijama (šok, strah, ljutnja, neizvjesnost…)
- u olakšavanju prilagodbe na bolest
- pri donošenju odluke kome reći
- u pitanjima vezanima za smanjenje rizika prijenosa
- u pripremama za počinjanje terapije i druge zahvate
- kod problema u bliskim odnosima
- pri pružanju podrške oboljelom članu obitelji
- u rješavanju problema vezanih uz zdravstveno osiguranje ili ostvarivanje različitih prava
DODATNE USLUGE