
Mreža COBATEST okuplja preko 20 zemalja u Europi (i nekoliko izvan nje), odnosno predstavnika centara za testiranje na spolno prenosive infekcije (SPI), i zajedno si pomažemo u stvaranju testiranja i podrške što dostupnijim za naše građane u potrebi. Svake godine prikupljamo informacije svih uključenih zemalja o broju testiranih i nizu drugih faktora. To nam omogućuje da predvidimo potrebe neke zemlje, na vrijeme znamo pojačati napore za prepoznate potrebe, a podaci se mogu slobodno koristiti za bilo koju uključenu zemlju (i gotovo za bilo koju svrhu, najčešće za zagovaranje dodatnih usluga i sredstava). Radi se o preko 100.000 testiranih ljudi u godini dana na razini zemalja članica mreže. Uz to, mreža COBATEST ima jednogodišnje sastanke na kojima pokušavamo što više pričati o specifičnim izazovima, pa jedni drugima dijelimo primjere dobre prakse i savjete o poboljšanju pristupa u zaštiti zdravlja i prevenciji SPI. Predstavnik udruge HUHIV, Davor Dubravić, u upravnom je odboru ove mreže i sudjeluje u donošenju odluka i o pomoći slabije razvijenim zemljama koje imaju općenito slabije nacionalne odgovore na HIV i druge izazove spolnog zdravlja. Ove godine, sastanak se održao u Barceloni krajem siječnja i upravni odbor organizirao je devet radionica za članove na kojima se moglo razmijeniti iskustvo. Poseban pristup radionicama je to što su sami članovi mogli predložiti teme, a mi smo im ponudili strukturu unutar koje će se radionice održati (prostor, vrijeme i moderator).
Predstavnici centara za testiranje predložili 9 ključnih tema za 2024.:
1. Samotestiranje (metoda testiranja gdje osoba sama, bez prisutnosti stručnjaka, provodi svoj test)
2. Koje usluge mogu biti dostupne online? (usluge testiranja često su doživljene kao neugodne, pa puno pomaže da neke stvari budu dostupne preko interneta)
3. Injektirajuća terapija za osobe koje žive s HIV-om
4. Započinjanje vlastitog centra za testiranje
5. Nedostatak zaliha PrEP-a u Europi (jedno od sredstava koje se koristi za prevenciju HIV-a)
6. Proširenje termina MSM (muškaraca koji imaju spolne odnose s muškarcima) – važno je učiniti dostupnost testiranja svima bez obzira na spolni i rodni identitet te vrste spolnih odnosa
7. Osiguravanje PrEP-a za migrante (puno važnija tema za neke druge zemlje nego RH)
8. Integriranje novih usluga u centrima za testiranje
9. Testiranje maloljetnika (testiranje bi trebalo biti legalno omogućeno svakome tko može legalno imati i spolni odnos, no to za sada nije tako. Ta regulativa nije usklađena gotovo ni u jednoj zemlji!)
Udruga HUHIV ponosna je što velike napore i znanje koje ima u ovom području može koristiti i na široj razini. Kroz ovu mrežu njegujemo odnose s partnerskim organizacijama diljem Europe i šire, stvaramo trajni resurs podrške za njih, ali puno učimo i od onih zemalja koje su imale priliku napraviti više sukladno razvoju i sredstvima. Razmjena iskustava i dalje je jedan od ključnih sastojaka za uspješnu prevenciju i drago nam je što mreža COBATEST stvara platformu koja obuhvaća različite aspekte brojnih zemalja.
COBATEST upravni odbor 2024.
COBATEST članovi 2024.